S nosičmi na chatu pod Rysmi

Príroda

S nosičmi na chatu pod Rysmi

04. 09. 2018 15:20

 V lete sme vám priniesli reportáže z vynášok s vysokohorskými nosičmi. Na záver sme si nechali vynášku na najvyššie položenú chatu: na chatu pod Rysmi.
     Hore sme kráčali s nosičom Kubom Kaczmarekom. Hoci ho už hádam aj môžeme považovať za Tatranca, nie je to našinec, pochádza z poľského mesta Poznaň. Na chatu pod Rysmi však nosí už dlhé roky. Od Popradského plesa s ním išla Sylvia Hoffmannová.

Nosici Rysy I
Stiahnuť audio súbor

Ak niekoho zaujímajú čísla, tak Kuba Kaczmarek toto leto vytvoril nový nosičský rekord chaty: za 7 hodín vyniesol hore 125 kilogramov. Chatár Viktor Beránek to zhodnotil slovami: To už nie je „pán nosič“, to je už „frajer nosič“.
     Teraz sa ocitneme v najťažšom teréne na celej vynáške. Hoci – ako hovorí Kuba - preňho je náročný každý krok, aj na asfaltovej ceste, ktorá vedie od Popradského plesa na odbočku na chodník. Pravidelne totiž berie na chrbát viac ako 100-kilogramové náklady a tak sa musí sústrediť v každom okamihu. 

Nosici Rysy II
Stiahnuť audio súbor

Ak ste niekedy boli v chate pod Rysmi, tak asi len v priestoroch, ktoré slúžia verejnosti: v nocľahárni či v jedálni. V seriáli o práci nosičov a vysokohorských chatách vás teraz zoberieme do zákulisia. Po kuchyni sa rozhliadla Sylvia Hoffmannová a vyrušila pri práci pár domácich.

Nosici Rysy III
Stiahnuť audio súbor

Sylvia Hoffmannová sa chatára Viktora Beránka pýtala aj na históriu chaty:

Nosici Rysy IV
Stiahnuť audio súbor

Nenechajte sa zmýliť, Viktor Beránek hovorí o chate pod Rysmi. Zmienka o Medenej veži odkazuje na legendárny film Martina Hollého z roku 1970. Ak film poznáte, a ak ste boli aj na chate pod Rysmi, tak viete, akú atmosféru mal Viktor Beránek na mysli.

Živé vysielanie
??:??