Cystická fibróza patrí v strednej Európe medzi najčastejšie dedičné ochorenia a na Slovensku sa ročne narodí 15 až 20 detí s touto diagnózou.
Podstatou ochorenia je tvorba hustých hlienov najmä v dýchacích cestách a tráviacom trakte. Tento týždeň je Európskym týždňom Cystickej fibrózy a v nedeľu 17. Novembra sa v Košiciach skončila 9. Slovenská konferencia na tému tohto závažného ochorenia. Viac Kataríne Gogolovej prezradil pneumológ Branko Takáč z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici :
221311190910-Gogolova-Lekar-Cysticka-fibroza-01 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Tento týždeň je Európskym týždňom Cystickej fibrózy. Práve tejto chorobe sa venujeme aj v našej pravidelnej rubrike Lekár radí. Nositeľov chybného génu, ktorý stojí za týmto ochorením je u nás okolo 250 tisíc – teda každý dvadsiaty človek. Štatistiky udávajú, že každému 440. manželstvu hrozí počatie dieťaťa s cystickou fibrózou. Je prirodzené, že ľudia, v ktorých rodine sa vyskytlo toto ochorenie, sa obávajú, aby sa neobjavilo znova. Dá sa tomu predísť? Katarína Gogolová sa pýtala pneumológa Branka Takáča z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici :
221311190917-Gogolova-Lekar-Cysticka-fibroza-02 Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.