Leto je stvorené na výlety, pri peknom počasí si ich užívame v prírode i v meste. Keď sa zamračí, trochu zaškrípeme zubami, ale proti dažďu sa vieme brániť.
Horšie je, keď nám nad hlavami zahrmí. Čo vtedy robiť? Sylvia Hoffmannová sa na to pýtala Jiřího Kroupu, lektora vzdelávania v tejto problematike. Na úvod anketa z ulíc Martina a Vrútok: Čo robíme, keď sa nad nami začne blýskať:
221407280950-hoff-ochrana-pred-bleskom-1-PREDPO Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Blesk je síce pekné prírodné divadlo a výzva pre fotografov, ale pre nás, bežných ľudí, je skôr strašiakom. Čo robiť pri silnej búrke v rôznych situáciách a na rôznych miestach, o tom rozpráva Jiří Kroupa, s ktorým sa stretla Sylvia Hoffmannová. Nechajme však najprv odborníka vysvetliť, čo to vlastne je – ten blesk.
221407290950-hoff-ochrana-pred-bleskom-2-PREDPO Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Blesk poznáme už dávno. Vlastne vďaka nemu človek objavil oheň; predpokladá sa, že išlo o plameň, ktorý vznikol úderom blesku. Zaujímavosťou je, že Aristoteles v starovekom Grécku si myslel, že blesk, to sú vlastne horľavé výpary zeme, ktoré náhle vzbĺknu. Blesk je však aj rizikom; poznáme prípady, keď zasiahol človeka a ten prišiel o život. Ak sa ocitneme v búrke pri prechádzke v prírode, mali by sme dodržiavať rady, ktoré nám dáva odborník Jiří Kroupa. Rozprávala sa s ním Sylvia Hoffmannová. Pán Kroupa upozorňuje, že ak sme v prírode, tak pri búrke je dobré postaviť sa na nejakú izolačnú podložku. Čo môžeme v takom prípade využiť?
221407300950-hoff-ochrana-pred-bleskom-3-PREDPO Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Blesk je jav, ktorého sa väčšinou bojíme. Bližšie sa oň zaujímajú len odborníci, napríklad Jiří Kroupa, spoluautor slovenského znenia medzinárodnej normy „Ochrana pred bleskami“. Práve on nám radí, ako sa pri búrke správať, aby sme boli v relatívnom bezpečí a aby sme nedali blesku šancu. Najviac ohrození sa cítime v prírode, v meste sa tak nebojíme. Ale nemali by sme podceňovať situáciu:
221407310950-hoff-ochrana-pred-bleskom-4-PREDPO Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V našich zemepisných šírkach nepoznáme obdobie dažďov, iba tradičnú jar, leto, jeseň a zimu. Ale leto by sme mohli označiť aj za obdobie búrok. I tento rok sa najmä popoludní zvyknú nad nás prihrnúť mraky, a už sa blýska, už hrmí. Čo vtedy robiť? Sylvia Hoffmannová sa pýtala odborníka Jiřího Kroupu na niektoré aktivity, ktoré zvykneme robiť vonku. Napríklad na čo si musia dávať pozor rybári, golfisti a poľovníci:
221408010950-hoff-ochrana-pred-bleskom-5-PREDPO Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.