Traduje sa, že z Troch korún na svojom stroji vzlietol fráter Cyprián
Nečaká vás žiadne stúpanie do kopca, žiadne lapanie po dychu v prudkom výšľape, to už máme za sebou. Zoberieme vás hneď na vrchol tesne za našimi hranicami. Ale tí, ktorí sa starajú o Pieniny, hranicu nevnímajú: riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč mi niekoľkokrát zdôraznil, že Pieniny sú len jedny, i keď národné parky sú dva – poľský a slovenský. Hádam najikonickejším kopcom sú Tri koruny na poľskej strane, práve odtiaľ sa rozhliadame. Traduje sa, že z Troch korún na svojom stroji vzlietol fráter Cyprián.
Po stopach fratra Cypriana v Pieninach Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.Okrem spomínanej manufaktúry na výrobu čajov nájdete v expozícii Múzea Červený Kláštor aj Cypriánovu lekáreň a pivovar. A ešte jedno botanické vysvetlenie: Riaditeľ Správy Pieninského národného parku Vladimír Kĺč spomínal dendrathemu pieninskú – slovenský názov znie chryzantéma pieninská alebo tiež králik Zawadského; vyzerá ako fialová margarétka, kvitne na jeseň a je veľmi aromatická.
autorka: Sylvia Hoffmanová
foto: Sylvia Hoffmannová
Snímka 1 – Vrchol Troch korún. Cesta tam a späť je jednosmerná, počas hlavnej sezóny tu treba pre množstvo turistov rátať s čakaním v rade.
Snímka 2 – Pohľad z Troch korún. Vľavo od Dunajca je obec Červený Kláštor, napravo už Poľsko. Zoskupenie červených striech vľavo je Múzeum Červený Kláštor.
Snímky 3-4 – Výhľad z Troch korún.
Snímky 5-6 – Kým sme nahrávali na Troch korunách, hmla zmenila výhľady.
Snímka 7 – Areál Múzea Červený Kláštor, v pozadí Tri koruny.
Snímka 8 – Časť Cypriánových bylinkových záhradiek. V lete tam uvidíte hriadky s bylinkami.
Snímky 9-11 – Areál Múzea Červený Kláštor. Múry ukrývajú oveľa viac.