Čierny chrobáčik pôsobiaci nevinne a nenápadne. Jeho najväčším potešením je však sať ľudskú krv.
Nie vždy sa toto jeho „upírčenie“ zaobíde bez následkov. Reči o nebezpečenstve kliešťov nie sú vôbec zbytočné a preto by sme varovania lekárov nemali brať na ľahkú váhu. Katarína Gogolová sa o kliešťoch a ochoreniach, ktoré prenášajú porozprávala s MUDr. Máriou Avdičovou z banskobystrického Regionárneho úradu verejného zdravotníctva:
MUDr. Mária Avdičová, PhD Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V rubrike Lekár radí hovoríme o kliešťoch, pretože v lete si môžeme z prírody na koži priniesť tohto nečakaného návštevníka. Už sme hovorili o kliešťovej encefalitíde, alebo o zápale mozgových blán, ktorým sa môžeme vďaka kliešťovi nakaziť. Teraz sa budeme venovať ďalšiemu závažnému ochoreniu, ktoré kliešť prenáša. Katarína Gogolová sa o ňom porozprávala s MUDr. Máriou Avdičovou z banskobystrického Regionárneho úradu verejného zdravotníctva:
MUDr. Mária Avdičová, PhD Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Kliešť obyčajný – tak ako iné druhy článkonožcov a hmyzu má niekoľko vývinových štádií. Je pre človeka nebezpečný len dospelý jedinec? A ako vlastne správne vybrať prisatého kliešťa z našej pokožky. Prezradila infektologička doktorka Diana Vološinová:
Mudr. Diana Vološinová Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.